Systemy Identyfikacji, Kontroli, Zarządzania i Ochrony Zbiorów Bibliotecznych

POBIERZ BROSZURĘ

 

 

Każdy, kto korzysta z usług bibliotecznych wie, że zarówno oddawanie wypożyczonych jak i pobieranie nowych woluminów wymaga wielu operacji manualnych osób obsługujących czytelnika. Książki oznakowane znacznikami RFID są automatycznie rozpoznawane co oszczędza czas, a dodatkowo można udostępnić czytelnikom stanowiska samoobsługowe. Osoby dotychczas zajmujące się obsługą wypożyczeń i zwrotów  mogą więcej czasu poświęcić swemu powołaniu, zawodowi bibliotekoznawcy, dbając o aktualność księgozbioru i służąc czytelnikom, w znacznie większym niż dotychczas stopniu, wiedzą i radą przy doborze książek.

Ogromną korzyść z zastosowania techniki RFID notuje się także przy wykonywaniu skontrum, a nowa technologia  RFID UHF daje dodatkowo możliwość łatwego odszukania w kilometrach półek zagubionego egzemplarza.

HADATAP jest właścicielem autorskich zastosowań RFID w obszarze bibliotek i archiwów. Rozwiązaniom tym służą, silne powiązania partnerskie z przodującymi w świecie producentami infrastruktury RFID. Jesteśmy firmą wspierającą rozwiązania integratorskie własnymi produktami autorskimi powstałymi w oparciu o własne badania, projekty, wykonawstwo i własny montaż.

Nasze systemy RFID zostały już w Polsce zintegrowane z systemami bibliotecznymi ALEPH 500, PROLIB M21, VTLS/Virtua, a logika systemu RFID i implementacja protokołu SIP-2 umożliwia łatwą integrację także z innymi systemami bibliotecznymi (np.  Sokrates/SOWA, LIBRA 2000, HORIZON).

Na rynku polskim, podobnie jak na świecie, występują dwie technologie znakowania księgozbiorów. Starsza technologia RFID HF (13,56 MHz) gdzie etykieta ma rozmiar 50 x 80 mm, klejona jest na okładce i umożliwia odczyt czytnikiem mobilnym z kilku centymetrów oraz nowa technologia RFID UHF (868 MHz) z etykietą o szerokości kilku milimetrów wklejaną do książki w sposób całkowicie niewidoczny dla czytelnika i umożliwiającą odczyt czytnikiem mobilnym z kilku metrów co ułatwia odszukanie zagubionej pozycji lub szybkie wykonanie skontrum.

Dodatkowo nowe etykiety RFID UHF mimo że są bardziej zaawansowane technologicznie i mają gwarancję na      50 lat to, jak to bywa przy nowych rozwiązaniach, są często nawet o 50% tańsze od starych, dużych etykiet RFID HF z 10 letnią gwarancją.

Elementy Bibliotecznego Systemu RFID

 

 

Stanowiska kodowania etykiet (książek)składa się z czytnika RFID i anteny.

Stanowisko przygotowane do współpracy z komputerem klasy PC. Zapewnia prawidłowy odczyt i zapis etykiet umieszczonych wewnątrz książek.

 

Stanowisko bibliotekarza do wypożyczeń i zwrotów składa się z czytnika RFID i anteny oraz czytnika legitymacji.

Stanowisko przygotowane do współpracy z komputerem klasy PC. Zapewnia prawidłowy odczyt etykiet umieszczonych wewnątrz książek. Oprogramowanie do obsługi stanowiska dla komputera klasy PC z systemem WINDOWS zapewnia bezpośrednią współpracę stanowiska ze stosowanym systemem bibliotecznym.

 

Bramka kontrolna składa się z czytnika RFID z multiplekserem i specjalnych anten kontrolujących przejście dla czytelników oraz specjalizowanego mikrokomputera zarządzającego.

Szerokość przejścia dla starej technologii RFID HF do 90 cm dla nowej technologii RFID UHF do 140 cm. Automatyczny sygnał alarmowy w przypadku wykrycia przez bramkę książki, która nie ma statusu „wypożyczona”. Stanowisko posiada oprogramowanie do obsługi bramki dla komputera klasy PC z systemem WINDOWS – komunikaty, raporty, zarządzanie alarmami. Bramka może być wykonana w wersji dwu lub trzy-antenowej. Istnieje możliwość wkomponowania bramki w drzwi. Kolorystyka i faktura bramek według wymagań Zamawiającego.

 

Mobilne stanowisko do skontrum i kontroli księgozbioru  składa się z komputera mobilnego, czytnika RFID i anteny.

Skuteczny odczyt zastosowanych etykiet umieszczonych wewnątrz książek ułożonych na półce odbywa się z odległości minimum 5 cm dla starych etykiet RFID HF, dla nowych etykiet RFID UHF zakres odczytu jest regulowany programowo od 20 do 300 cm. Oprogramowanie zawiera funkcje: skontrum, kontrolę poprawności ułożenia książek na półkach (działy/regały), wyszukanie żądanej książki.

 

 

 

 

 

 

 

Samoobsługowe stanowisko do wypożyczeń składa się z komputera klasy PC, ekranu dotykowego LCD , czytnika RFID, anteny, czytnika legitymacji opcjonalnie także drukarki i kamery.

Oprogramowanie współpracuje bezpośrednio z systemem bibliotecznym. Wypożyczone książki uzyskują status „wypożyczona” i nie generują alarmu na bramce. Obudowa wolnostojąca metalowa, kolorystyka zgodna z wymaganiami biblioteki. Opcja: Funkcja zwrotu książek dostępna dla osób uprawnionych.lub dla wszystkich.

 

Wrzutnia wewnętrzna służy do samoobsługowego zwrotu książek przez czytelników.

Wrzutnia składa się z czytnika RFID, anteny i komputera sterującego oraz obudowy wolnostojącej. Zwrot książek odbywa się pojedynczo. Czytelnik nie ma możliwości zabrania książki po zarejestrowaniu jej zwrotu w systemie. Stanowisko wyposażono w oprogramowanie współpracujące z systemem bibliotecznym i rejestrujące zwrot książki. Książki mają kasowany status „wypożyczona” i mogą być odłożone na regały biblioteczne.

 

Wrzutnia zewnętrzna służy do samoobsługowego zwrotu książek przez czytelników przez całą dobę.

Wrzutnia może być umieszczona w ścianie budynku. Wrzutnia składa się z czytników RFID, anten, komputera sterującego i komputera klasy PC z monitorem dotykowym LCD, drukarki, taśmociągu oraz obudowy. Zwrot książek odbywa się pojedynczo. Czytelnik nie ma możliwości zabrania książki po zarejestrowaniu jej zwrotu w systemie bibliotecznym. Wrzutnia nie przyjmuje obcych książek lub innych przedmiotów (nie otwiera się). Książki przenosi taśmociąg i ładuje je do specjalnych wózków bibliotecznych. Książki mają kasowany status „wypożyczona” i mogą być odłożone na regały biblioteczne. Opcja: Kontrola i wydruk konta użytkownika (wymaga dodatkowo instalacji czytnika legitymacji studenckich).18-10-2017
HD RTLS Viewer

Zapraszamy do zapoznania się z aplikacją wizualizacji zmian lokacji obiektów w czasie rzeczywistym – RTLS (Real-time locating system). Udostępniliśmy dla Państwa demonstracyjną wersję aplikacji HD RTLS Viewer Demo  Pełny opis systemu dostępny jest...

Więcej
15-08-2017
Zapraszamy na konferencję ICPR2017

Zapraszamy na konferencję ICPR2017 (24th International Conference on Production Research New Challenges for Production Research) (http://www.24icpr2017.put.poznan.pl/), która koncentruje się na systemach i procesach produkcyjnych. W szczególności polecamy wykłady plenarne: prof. A....

Więcej
26-07-2017
Zapraszamy na "RFID & Wireless IoT tomorrow 2017"

HADATAP zaprasza na "RFID & Wireless IoT tomorrow 2017" (www.rfid-wiot-tomorrow.com) w Dusseldorfie w dniach 27-28 wrzeeśnia 2017. W szczególności zapraszamy na wystąpienia Pana Piotra Derengiewicza pt. „Register Court in Warsaw Tracks More...

Więcej
10-01-2017
RFID od koncepcji do wdrożenia. Polska perspektywa.

Zapraszamy do lektury książki pt. „RFID od koncepcji do wdrożenia. Polska perspektywa” (http://ksiegarnia.pwn.pl/RFID-od-koncepcji-do-wdrozenia,634359973,p.html). Autorami monografii są nasi współpracownicy dr inż. Bartłomiej Gładysz (Politechnika Warszawska) i dr inż. Michał Grabia (Instytut...

Więcej
10-06-2016
Pilotażowy projekt „e-spaghetti” w magazynie Fresh Logistics

Zrealizowaliśmy pilotażowy projekt systemu lokalizacji w czasie rzeczywistym w magazynie produktów świeżych Fresh Logistics. Celem systemu było rejestrowanie ruchu wózków widłowych, wizualizacja tego ruchu w czasie rzeczywistym oraz tworzenie tzw....

Więcej
25-05-2016
LOGISTICS 2016, Poznań

HADATAP zaprezentował na Polskim Kongresie Logistycznym LOGISTICS 2016 https://www.logistics.pl/ rozwiązanie pozwalające w czasie rzeczywistym rejestrować przemieszczenia wózków widłowych oraz monitorować temperaturę w magazynie oraz w czasie transportu produktów świeżych i farmaceutyków.

Więcej
23-05-2016
HADATAP i 7R Logistic wyróżnieni w konkursie PTL.

Z wielką radością informujemy, że firma 7R Logistic otrzymała wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Polskiego Towarzystwa Logistycznego 2016 podczas Polskiego Kongresu Logistyki LOGISTICS2016 (https://www.logistics.pl/) za wdrożony przez HADATAP system RTLS (http://krakowkokotow.7rlogistic.pl/autoidentyfikacja-towarow-rfid/). HADATAP...

Więcej
10-05-2016
RFID Journal Live! 2016, Orlando (FL)

Podczas RFID Jornal Live! 2016 (https://www.rfidjournalevents.com/live/) corocznego największego światowego kongresu poświęconego technologii RFID, PKN ORLEN przedstawił prezentację pt. „PKN ORLEN Uses RFID-Powered Fuel Tanks to Improve Rail Yard Logistics”. Tematem prezentacji było...

Więcej
18-12-2015
HADATAP I ENEA Operator

Zakończyliśmy II etap prac i tym samym cały projekt pilotażowego wdrożenia ewidencji elementów elektroenergetycznych w technologii RFID w ENEA Operator. Projekt został zrealizowany przez konsorcjum spółek ANDRA i HADATAP. W ramach wdrożenia dokonaliśmy doboru...

Więcej
07-12-2015
Zastosowania RFID w ochronie osób i mienia

Zapraszamy do lektury artykułu o Zastosowaniach RFID w ochronie osób i mienia, który ukazał się w najnowszym numerze czasopisma "Zabezpieczenia". http://zabezpieczenia.com.pl/rfid/zastosowania-rfid-w-ochronie

Więcej

Doświadczenie

Bardziej wydajny proces produkcyjny, bardziej elastyczny łańcuch dostaw, redukcja strat i niższe koszty - to efekty, które osiągają nasi Klienci przy naszej pomocy. Przekazujemy im nasze wieloletnie praktyczne doświadczenia w łączeniu odkryć klasyków zarządzania z nowoczesnymi podejściami i technologiami.

Doskonalenie operacji w organizacjach

 • Inżynieria procesów
 • Gospodarka środkami trwałymi
 • Optymalizacja jakości
 • Organizacja pracy w łańcuchu dostaw

                                                                                                                 

Integracja rozwiązań RFID

 • Samoczynne zliczanie obiektów
 • Automatyczna identyfikacja
 • Samoczynna lokalizacja obiektów
 • Automatyczne uwierzytelnianie
 • Samoczynny zapis historii obiektów
                                                                                                                                                                     
Zapisz się do Newslettera

RFID - HADATAP member of EPCglobal and Dash7- RFID System integrator