Systemy Identyfikacji, Kontroli, Zarządzania i Ochrony Zbiorów Bibliotecznych

POBIERZ BROSZURĘ

 

 

Każdy, kto korzysta z usług bibliotecznych wie, że zarówno oddawanie wypożyczonych jak i pobieranie nowych woluminów wymaga wielu operacji manualnych osób obsługujących czytelnika. Książki oznakowane znacznikami RFID są automatycznie rozpoznawane co oszczędza czas, a dodatkowo można udostępnić czytelnikom stanowiska samoobsługowe. Osoby dotychczas zajmujące się obsługą wypożyczeń i zwrotów  mogą więcej czasu poświęcić swemu powołaniu, zawodowi bibliotekoznawcy, dbając o aktualność księgozbioru i służąc czytelnikom, w znacznie większym niż dotychczas stopniu, wiedzą i radą przy doborze książek.

Ogromną korzyść z zastosowania techniki RFID notuje się także przy wykonywaniu skontrum, a nowa technologia  RFID UHF daje dodatkowo możliwość łatwego odszukania w kilometrach półek zagubionego egzemplarza.

HADATAP jest właścicielem autorskich zastosowań RFID w obszarze bibliotek i archiwów. Rozwiązaniom tym służą, silne powiązania partnerskie z przodującymi w świecie producentami infrastruktury RFID. Jesteśmy firmą wspierającą rozwiązania integratorskie własnymi produktami autorskimi powstałymi w oparciu o własne badania, projekty, wykonawstwo i własny montaż.

Nasze systemy RFID zostały już w Polsce zintegrowane z systemami bibliotecznymi ALEPH 500, PROLIB M21, VTLS/Virtua, a logika systemu RFID i implementacja protokołu SIP-2 umożliwia łatwą integrację także z innymi systemami bibliotecznymi (np.  Sokrates/SOWA, LIBRA 2000, HORIZON).

Na rynku polskim, podobnie jak na świecie, występują dwie technologie znakowania księgozbiorów. Starsza technologia RFID HF (13,56 MHz) gdzie etykieta ma rozmiar 50 x 80 mm, klejona jest na okładce i umożliwia odczyt czytnikiem mobilnym z kilku centymetrów oraz nowa technologia RFID UHF (868 MHz) z etykietą o szerokości kilku milimetrów wklejaną do książki w sposób całkowicie niewidoczny dla czytelnika i umożliwiającą odczyt czytnikiem mobilnym z kilku metrów co ułatwia odszukanie zagubionej pozycji lub szybkie wykonanie skontrum.

Dodatkowo nowe etykiety RFID UHF mimo że są bardziej zaawansowane technologicznie i mają gwarancję na      50 lat to, jak to bywa przy nowych rozwiązaniach, są często nawet o 50% tańsze od starych, dużych etykiet RFID HF z 10 letnią gwarancją.

Elementy Bibliotecznego Systemu RFID

 

 

Stanowiska kodowania etykiet (książek)składa się z czytnika RFID i anteny.

Stanowisko przygotowane do współpracy z komputerem klasy PC. Zapewnia prawidłowy odczyt i zapis etykiet umieszczonych wewnątrz książek.

 

Stanowisko bibliotekarza do wypożyczeń i zwrotów składa się z czytnika RFID i anteny oraz czytnika legitymacji.

Stanowisko przygotowane do współpracy z komputerem klasy PC. Zapewnia prawidłowy odczyt etykiet umieszczonych wewnątrz książek. Oprogramowanie do obsługi stanowiska dla komputera klasy PC z systemem WINDOWS zapewnia bezpośrednią współpracę stanowiska ze stosowanym systemem bibliotecznym.

 

Bramka kontrolna składa się z czytnika RFID z multiplekserem i specjalnych anten kontrolujących przejście dla czytelników oraz specjalizowanego mikrokomputera zarządzającego.

Szerokość przejścia dla starej technologii RFID HF do 90 cm dla nowej technologii RFID UHF do 140 cm. Automatyczny sygnał alarmowy w przypadku wykrycia przez bramkę książki, która nie ma statusu „wypożyczona”. Stanowisko posiada oprogramowanie do obsługi bramki dla komputera klasy PC z systemem WINDOWS – komunikaty, raporty, zarządzanie alarmami. Bramka może być wykonana w wersji dwu lub trzy-antenowej. Istnieje możliwość wkomponowania bramki w drzwi. Kolorystyka i faktura bramek według wymagań Zamawiającego.

 

Mobilne stanowisko do skontrum i kontroli księgozbioru  składa się z komputera mobilnego, czytnika RFID i anteny.

Skuteczny odczyt zastosowanych etykiet umieszczonych wewnątrz książek ułożonych na półce odbywa się z odległości minimum 5 cm dla starych etykiet RFID HF, dla nowych etykiet RFID UHF zakres odczytu jest regulowany programowo od 20 do 300 cm. Oprogramowanie zawiera funkcje: skontrum, kontrolę poprawności ułożenia książek na półkach (działy/regały), wyszukanie żądanej książki.

 

 

 

 

 

 

 

Samoobsługowe stanowisko do wypożyczeń składa się z komputera klasy PC, ekranu dotykowego LCD , czytnika RFID, anteny, czytnika legitymacji opcjonalnie także drukarki i kamery.

Oprogramowanie współpracuje bezpośrednio z systemem bibliotecznym. Wypożyczone książki uzyskują status „wypożyczona” i nie generują alarmu na bramce. Obudowa wolnostojąca metalowa, kolorystyka zgodna z wymaganiami biblioteki. Opcja: Funkcja zwrotu książek dostępna dla osób uprawnionych.lub dla wszystkich.

 

Wrzutnia wewnętrzna służy do samoobsługowego zwrotu książek przez czytelników.

Wrzutnia składa się z czytnika RFID, anteny i komputera sterującego oraz obudowy wolnostojącej. Zwrot książek odbywa się pojedynczo. Czytelnik nie ma możliwości zabrania książki po zarejestrowaniu jej zwrotu w systemie. Stanowisko wyposażono w oprogramowanie współpracujące z systemem bibliotecznym i rejestrujące zwrot książki. Książki mają kasowany status „wypożyczona” i mogą być odłożone na regały biblioteczne.

 

Wrzutnia zewnętrzna służy do samoobsługowego zwrotu książek przez czytelników przez całą dobę.

Wrzutnia może być umieszczona w ścianie budynku. Wrzutnia składa się z czytników RFID, anten, komputera sterującego i komputera klasy PC z monitorem dotykowym LCD, drukarki, taśmociągu oraz obudowy. Zwrot książek odbywa się pojedynczo. Czytelnik nie ma możliwości zabrania książki po zarejestrowaniu jej zwrotu w systemie bibliotecznym. Wrzutnia nie przyjmuje obcych książek lub innych przedmiotów (nie otwiera się). Książki przenosi taśmociąg i ładuje je do specjalnych wózków bibliotecznych. Książki mają kasowany status „wypożyczona” i mogą być odłożone na regały biblioteczne. Opcja: Kontrola i wydruk konta użytkownika (wymaga dodatkowo instalacji czytnika legitymacji studenckich).23-05-2016
HADATAP i 7R Logistic wyróżnieni w konkursie PTL.

Z wielką radością informujemy, że firma 7R Logistic otrzymała wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Polskiego Towarzystwa Logistycznego 2016 podczas Polskiego Kongresu Logistyki LOGISTICS2016 (https://www.logistics.pl/) za wdrożony przez HADATAP system RTLS (http://krakowkokotow.7rlogistic.pl/autoidentyfikacja-towarow-rfid/). HADATAP...

Więcej
18-12-2015
HADATAP I ENEA Operator

Zakończyliśmy II etap prac i tym samym cały projekt pilotażowego wdrożenia ewidencji elementów elektroenergetycznych w technologii RFID w ENEA Operator. Projekt został zrealizowany przez konsorcjum spółek ANDRA i HADATAP. W ramach wdrożenia dokonaliśmy doboru...

Więcej
07-12-2015
Zastosowania RFID w ochronie osób i mienia

Zapraszamy do lektury artykułu o Zastosowaniach RFID w ochronie osób i mienia, który ukazał się w najnowszym numerze czasopisma "Zabezpieczenia". http://zabezpieczenia.com.pl/rfid/zastosowania-rfid-w-ochronie

Więcej
27-11-2015
Technologia RFID UHF i HF w bibliotekach

Zapraszamy do lektury artykułu poświęconego zastosowaniom technologii RFID UHF i HF w bibliotekach, którego autorami są nasi pracownicy. http://www.bg.up.krakow.pl/newbie/index.php/bie/article/view/111

Więcej
12-11-2015
HADATAP na RFID Journal Live Europe 2015

W dniach 9-10 listopada w Centrum Kongresowym Królowej Elżbiety II w Londynie odbyła się doroczna konferencja RFID Journal Live  Europe. Prezentacje tematyczne otworzył Pan Piotr Dura przedstawiając śledzenie taboru kolejowego...

Więcej
09-10-2015
Wdrażamy RTLS dla 7R Logistic

Realizujemy wdrożenie systemu lokalizacji w czasie rzeczywistym (RTLS - Real Time Locating System) firmy MOJIX w centrum dystrybucyjnym 7R Logistic w Kokotowie. System zapewnia lokalizację obiektów w przestrzeni trójwymiarowej z dokładnością...

Więcej
06-07-2015
Zaufało nam PKP CARGO S.A.

HADATAP wykonał dostawę kart zbliżeniowych do PKP CARGO S.A. Karty współpracują z systemem kontroli dostępu klienta.

Więcej
26-06-2015
Znaczniki ATEX dla Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

Zrealizowaliśmy kolejną dostawę znaczników RFID dla firmy Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. Przedmiotem ponownej dostawy są znaczniki z certyfikatem ATEX - przeznaczone do stosowania w strefach zagrożonych wybuchem.

Więcej
19-06-2015
HADATAP na Synergy Day

18 czerwca 2015 mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu branżowym „Synergy Day”. Na spotkaniu zaprezentowaliśmy nasze systemy RFID dla kolei, yardów i magazynów.

Więcej
27-05-2015
Spotkanie edukacyjne Synergy Poland w Poznaniu

26 Maja 2015 HADATAP wziął udział w konferencji pod nazwą "Czy systemy IT mogą przyczynić się do wzrostu wydajności produkcji, maszyn (OEE) oraz poprawy jakości wyrobów końcowych? Jak usprawnić pracę...

Więcej

Doświadczenie

Bardziej wydajny proces produkcyjny, bardziej elastyczny łańcuch dostaw, redukcja strat i niższe koszty - to efekty, które osiągają nasi Klienci przy naszej pomocy. Przekazujemy im nasze wieloletnie praktyczne doświadczenia w łączeniu odkryć klasyków zarządzania z nowoczesnymi podejściami i technologiami.

Doskonalenie operacji w organizacjach

 • Inżynieria procesów
 • Gospodarka środkami trwałymi
 • Optymalizacja jakości
 • Organizacja pracy w łańcuchu dostaw

                                                                                                                 

Integracja rozwiązań RFID

 • Samoczynne zliczanie obiektów
 • Automatyczna identyfikacja
 • Samoczynna lokalizacja obiektów
 • Automatyczne uwierzytelnianie
 • Samoczynny zapis historii obiektów
                                                                                                                                                                     
Zapisz się do Newslettera

RFID - HADATAP member of EPCglobal and Dash7- RFID System integrator