Jak zabezpieczyć majątek firmy przed kradzieżą? Mieć dostęp do aktualnych liczby zasobów czy rejestru, kto i kiedy otrzymał do nich dostęp? Jest na to rozwiązanie, które bazuje na technologii radiowej: bramki RFID. Jak działają i gdzie znajdują zastosowanie? Odpowiadamy!
Bramka RFID to urządzenie, które odczytuje i przetwarza informacje zapisane na tagach i etykietach RFID. Jej działanie bazuje na technologii identyfikacji radiowej. Podobnie jak bramki w innych technologiach jej głównym zadaniem jest monitoring i kontrola ruchu osób i przedmiotów.
Bramka RFID składa się z:
Bramkę RFID montujesz w miejscu ważnym z punktu ruchu osób i przedmiotów. Najczęściej będzie to wejście/wyjście np. do sklepu, budynku, części biurowej, wjazd/wyjazd na teren centrum logistycznego, magazynu itp.
Komunikacja między poszczególnymi elementami RFID odbywa się dzięki emitowanym przez nie falom radiowym. Gdy otagowany przedmiot lub osoba, która ma przy sobie rzecz z tagiem lub etykietą RFID, znajdą się w pobliżu bramki lub będą przez nią przechodzić, znajdujący się w urządzeniu czytnik aktywuje tag, zasili jego układ scalony i przechwyci zapisane dane. Następnie za pomocą anteny są one przesyłane do jednostki sterującej, która weryfikuje otrzymane informacje. Po aktywacji tag przesyła zapisane dane z powrotem do czytnika. Proces ten przebiega bardzo szybko, zwykle w niecałą sekundę.
Teraz w zależności od przeznaczenia bramki i wyniku weryfikacji może np.:
Bramki RFID są coraz częściej stosowane w różnych środowiskach: od sklepów i magazyny przez centra logistyczne i archiwa po wspólnoty mieszkaniowe i wydarzenia. Do czego konkretnie mogą służyć? Sprawdź!
Obszar | Przykładowe zastosowanie |
Logistyka i magazynowanie |
|
Handel detaliczny |
|
Bezpieczeństwo i kontrola dostępu |
|
Służba zdrowia |
|
Produkcja i przemysł |
|
Archiwa, biblioteki, sądy |
|
Hotele |
|
Eventy i rozrywka |
|
Wspólnota mieszkaniowa |
|
Technologia RFID to rozwiązanie, które podbija różne branże, a bramki RFID to urządzenie, które również zyskuje na popularności. Skąd wynika to, że jest to dobra inwestycja?
Bramki antykradzieżowe wykorzystujące technologię radiową stanowią solidne zabezpieczenie majątku firmy. Z łatwością wykryją próbę kradzieży, a jednocześnie nie będą stwarzać ryzyka włączenia alarmu, gdy klient przejdzie przez nie z opłaconym towarem. Wynika to stąd, że tag zostanie zdezaktywowany przy kasie po opłaceniu. Informacja ta zostanie odnotowana w systemie i klient nie będzie musiał obawiać się o przypadkowe „pikanie”, jak ma to miejsce przy innego rodzaju zabezpieczeniach.
Jednocześnie bramki RFID wykryją próbę wyniesienia przedmiotu, na który nie zostało przyznane uprawnienie, jak i próbę wejścia do pomieszczeń osób nieuprawnionych (wynika to z możliwości zaprogramowania określonych uprawnień i poziomów dostępu). W ten sposób np. można uniknąć:
Bramki RFID to również krok w stronę uporządkowanej dokumentacji związanej z rejestracją wejść i wyjść. Każde wejście na dany teren i opuszczenie go zostaje odnotowane w systemie. Dzięki temu nie ma potrzeby ręcznego zapisywania tych wydarzeń.
Co więcej, bezdotykowy charakter technologii RFID minimalizuje konieczność kontaktu fizycznego, co czyni ją wygodną opcją szczególnie w środowiskach o dużym natężeniu ruchu.
Niweluje potrzebę zatrudniania dodatkowych osób do ochrony poszczególnych stref.
Systemy kontroli dostępu do bramek RFID zapewniają cenny wgląd we wzorce dostępu i ruch odwiedzających. Rejestrują dane za każdym razem, gdy tag jest odczytywany. Dzięki temu firma może analizować dzienniki wejść, identyfikować okresy szczytowe i lepiej zrozumieć wykorzystanie obiektu. Raporty te są pomocą w optymalizacji protokołów bezpieczeństwa, efektywnego rozmieszczenia zasobów i identyfikacji wszelkich nieprawidłowości lub naruszeń bezpieczeństwa.
Systemy RFID są łatwe w użyciu i nie wymagają szkolenia z ich użytkowania. Wystarczy, że osoba z otagowanym przedmiotem znajdzie się w pobliżu czytnika RFID, aby doszło do odpowiednich wydarzeń, np.:
Cena bramki RFID zależy od wielu czynników, m.in.:
Cena pojedynczej bramki RFID zwykle zaczyna się od kilku tysięcy złotych. Pamiętaj jednak, że bramka to nie wszystko. Aby działała, potrzebujesz całego systemu RFID. Jeśli jeszcze go nie masz, musisz wliczyć również koszt jego wdrożenia, wraz z niezbędnymi elementami.
I chociaż koszt zakupu bramek RFID może być wysoki, to korzyści z jego zastosowania w postaci automatyzacji, zwiększonego bezpieczeństwa, redukcji strat czy lepszego zarządzania zasobami. Oszczędności wynikające z efektywniejszej pracy i eliminacji błędów ludzkich często przewyższają początkowe nakłady inwestycyjne.
Bramki RFID to rozwiązanie, które łączy bezpieczeństwo, wygodę i automatyzację. Dzięki tej technologii możesz skutecznie kontrolować dostęp, monitorować ruch osób czy obiektów i chronić swoje zasoby przed kradzieżą. Niezależnie od obszaru – handel, logistyka, wspólnota mieszkaniowa czy przemysł – RFID usprawnia procesy i zwiększa ich efektywność.
Chcesz wybrać bezpieczną przyszłość swojej firmy? Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, co możemy dla Ciebie zrobić!