Technologia RFID jest powszechnie stosowana w logistyce i do oznaczania środków trwałych w firmie. Dzięki szybkiemu i dokładnemu skanowaniu możesz zebrać informacje zapisane w setkach tagów w ciągu sekundy. To jednak nie jedyne możliwości radiowej identyfikacji. Znaczniki wykorzystuje się również w branży hotelowej, aby ograniczać ryzyko kradzieży wyposażenia i usprawnić działanie hotelu w innych obszarach. Jak wygląda znakowanie pościeli hotelowej i dlaczego czipowanie odzieży ma sens?
U podstaw funkcjonowania technologii RFID leży wykorzystanie radiowej transmisji danych. Czytnik zbiera informacje na znacznie większą odległość niż w przypadku kodów kreskowych i robi to szybciej.
Każdy tag można też wykorzystać wielokrotnie. Wystarczy usunąć lub nadpisać zapisane w nim informacje.
Te powoduje, że tagi pralnicze lub pościelowe mogą być wykorzystane również jako element systemu zapobiegania kradzieży. Szacuje się, że kradzież elementów wyposażenia to nawet 30% wszystkich strat w ciągu roku obrotowego w sektorze hotelarskim.
Pamiętaj, że można zapobiec kradzieży ręcznika z hotelu, a także udaremnić próbę wyniesienia z budynku innego wyposażenia pomieszczeń jak szlafrok czy elektronika.
Technologia radiowego odczytu danych zapisanych w tagach to subtelne i mało widoczne rozwiązanie. Oznaczenia nie rzucają się w oczy, ale pozwalają na wykrywanie niemal 100% prób kradzieży. W momencie odczytu sygnału przez czytnik automatycznie uruchamiany jest system alarmowy, który może być skonfigurowany jako głośny lub cichy w zależności od preferencji firmy.
Czytniki umieszcza są w wejściach do budynku, np. w formie niewielkich bramek. Dzięki temu nie ma możliwości obejścia zabezpieczeń. Jeśli szukasz sposobu na to, jak oznakować pościel, ręczniki lub inne przedmioty, tagi hotelowe rozwiążą Twoje problemy z ginącym wyposażeniem.
Co więcej, tagi RFID nie tylko zmniejszają częstotliwość kradzieży wyposażenia hotelowego. Są nieocenione podczas regularnej inwentaryzacji.
Wspierają też pracę pralni, ponieważ w prosty sposób pozwalają na zidentyfikowanie stanu rzeczy zabrudzonych i rzeczy czystych.
Dzięki komunikacji radiowej bardzo łatwo odnajdziesz zagubiony element wyposażenia, jeśli gość nie zostawił go w pokoju przy wyprowadzce.
Choć nawet najprostsze znaczniki RFID wyróżniają się wytrzymałą konstrukcją i znacznie większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne niż klasyczne kody kreskowe, do znakowania pościeli i ręczników wykorzystywane są specjalne tagi. Takie, które bez obaw mogą być stosowane w warunkach pralniczych i to nawet przez kolejne kilkaset cykli prania.
Wybierając znaczniki, zwróć uwagę na:
Pamiętaj, że tagi hotelowe mogą mieć kontakt z ludzkim ciałem, dlatego ważny jest wybór urządzeń spełniających kryteria niezbędne dla przyznania certyfikatów zwiększających bezpieczeństwo użytkowania. Najczęściej będzie to Oeko-Tex Standard 100. To gwarancja, że każdy tekstylny element przedmiotu (np. „obudowa” z bawełny i poliestru naszyta na ręcznik) został wykonany z materiału niepowodującego podrażnień.
Poszczególne rodzaje znaczników różnią się między sobą również ilością dostępnej pamięci. W praktyce wystarczające powinno być 128 bitów. Kiedy cykl życia produktu dobiegnie końca, po prostu zerujesz pamięć znacznika i programujesz go od nowa.
Wdrożenie technologii RFID w firmie jest czasochłonne i dosyć kosztowne. Niemniej jednak statystyki pokazują, że w większości przypadków wzrost dochodów przedsiębiorstwa można zaobserwować już po pierwszym miesiącu. Dlaczego tak jest?
Dodatkowo hotel, który wdrożył tagi RFID, zyskuje opinię nowoczesnego, takiego, który stosuje efektywne rozwiązania w bieżącej działalności. Technologia RFID jest całkowicie bezpieczna dla gości hotelowych. Nie zaburza również pracy elektronicznych urządzeń medycznych, np. różnego rodzaju implantów.
Właściciele apartamentów często martwią się, czy hotel zauważy kradzież ręcznika. Z technologią radiowej komunikacji RFID możesz zapomnieć o tym problemie. Zwiększ zyski płynące z działalności poprzez ograniczenie wydatków. Pamiętaj, że dobrej jakości szlafrok potrafi kosztować kilkaset złotych. Nie musisz dokładać do interesu z własnej kieszeni.