HADATAPBLOGARTYKUŁ

Jak zarządzać dostawami i stanami żywności dzięki RFID?

Weronika Jurkiewicz 14 czerwca 2024 |

RFID w przemyśle spożywczym zyskuje coraz większe uznanie. Wynika to z faktu, że technologia ta zapewnia automatyzacji ewidencji składników majątku firmy oraz przyspieszenia i usprawnienia dostaw i procesów zarządzania zamówieniami. RFID w przemyśle spożywczym zdobywa coraz większe uznanie, umożliwiając śledzenie produktów na każdym etapie łańcucha dostaw, co zwiększa efektywność i bezpieczeństwo. Jak wykorzystać inteligentne tagi w branży żywnościowej?

Czym jest RFID w zarządzaniu łańcuchem dostaw?

Skrót RFID pochodzi od określenia Radio Frequency Identification i odnosi się do technologii wykorzystującej fale radiowe do przekazywania informacji o ewidencji produktów. Za pomocą zdalnych czytników pracownicy Twojego magazynu czy sklepu mogą skanować duże liczby towarów w krótkim czasie, ponieważ każdy z przedmiotów jest oznakowany przy użyciu chipu (inaczej: taga lub znacznika RFID), w którego pamięci zapisane są niezbędne informacje.

Między czytnikiem a znacznikiem nie musi występować wolna przestrzeń. Stąd skanowanie przebiega szybko i może być realizowane nawet z odległości kilkunastu, kilkudziesięciu, a nawet kilkuset metrów, w zależności od rodzaju wykorzystanego tagu i czytnika.

Technologia radiowa jest na tyle uniwersalna, że znajduje zastosowanie w różnych rodzajach transportu – zarówno spedycji drogowej, w transporcie morskim, jak i kolejowym czy lotniczym.

[caption id="attachment_1041" align="alignnone" width="1200"]RFID w przemyśle spożywczym Fot. usertrmk z Freepik[/caption]

Dlaczego warto sięgnąć po zastosowanie technologii RFID w przemyśle spożywczym oraz transporcie dla food-sector?

Technologia RFID zapewnia znacznie większą pewność odczytu danych niż tradycyjne kody kreskowe. Znaczniki są odporne na działanie warunków atmosferycznych, więc nadają się do stosowania w chłodniach lub pomieszczeniach, gdzie panuje wysoka temperatura. Możesz umieszczać je praktycznie na każdym przedmiocie, a pojemność taga jest większa niż w przypadku zwykłych kodów kreskowych.

W przeciwieństwie do kodów kreskowych technologia RFID działa szybciej, prościej, a tagi wykorzystasz wielokrotnie. Wystarczy, że wymażesz raz zapisane informacje i zakodujesz znacznik ponownie.

Wszystkie dane są zabezpieczone przed nieautoryzowanym dostępem. Nie ma więc ryzyka, że nieuprawniona osoba zmodyfikuje lub usunie zapisy znaczników.

W jaki sposób przebiega zarządzanie łańcuchem dostaw żywności przy użyciu RFID?

Dzięki RFID łatwo zadbasz o płynność procesów logistycznych.

Osoby odpowiedzialne za organizację transportu łatwo zlokalizują konkretny produkt lub całą paletę. Dzięki temu na bieżąco skontrolujesz stan zapasów na półkach oraz rezerwy stockowe i uzupełnisz zamówienia, kiedy jest to potrzebne.

Inteligentne opakowania żywności (ang. smart packaging) wyposażone w tagi monitorują termin ważności, więc maleje ryzyko, że towar się przeterminuje i będziesz musiał go wyrzucić. Lepsze zarządzanie oznacza mniejsze straty i większy zysk z prowadzonej działalności.

RFID to także sprawniejsza obsługa zamówień. Mniejszy odsetek pomyłek powoduje, że kompletacja towaru przebiega szybciej, a do firmy spływa mniej reklamacji.

Pamiętaj, że RFID to nie tylko czytniki manualne wykorzystywane podczas kompletowania zamówienia czy inwentaryzacji. To również bramki. Zadaniem takich urządzeń jest śledzenie każdego towaru, który opuszcza magazyn, i automatyczne modyfikowanie zapisów cyfrowych w niezbędnym zakresie. Dzięki takiej pomocy pracownicy nie muszą każdej zmiany monitorować ręcznie.

[caption id="attachment_1043" align="alignnone" width="1200"]Kartony i skrzynki z żywnością Fot. z Pexels.com[/caption]

Korzyści płynące z technologii RFID w logistyce?

Zarządzanie jakością żywności przy użyciu inteligentnej technologii ma wiele zalet dla przedsiębiorstwa:

  • szybkie i dokładne śledzenie danych dotyczących zarówno żywności w magazynie, jak i palet przygotowywanych do wysyłki,
  • lepsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej oraz bezbłędna kompletacja zamówień,
  • mniejsze straty związane z przeterminowaniem się ważności żywności,
  • ograniczenie kradzieży oraz towarów zgubionych,
  • monitorowanie zapasów w czasie rzeczywistym.

Dzięki technologii RFID pracownicy pracują wydajniej, ponieważ są mniej obciążeni. W praktyce oznacza to również większe bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko wypadku przy pracy.

Radiowa technologia oznacza też większe bezpieczeństwo dla konsumentów. Wadliwą partię towaru bardzo łatwo zidentyfikujesz i wycofasz z obrotu, zanim trafi do odbiorców.

Czy RFID wciąż będzie przydatne w łańcuchu dostaw?

Obecnie RFID coraz częściej wypiera kody kreskowe. Choć jego wdrożenie jest droższe, w praktyce oferuje znacznie większe możliwości, elastyczność oraz skalowalność. Zastosujesz go więc zarówno, gdy masz mniejszą firmę, jak i kiedy prowadzisz biznes na większą skalę, i w krótkim czasie dopasujesz do wolumenu zamówień.

Samo wdrożenie RFID wymaga dokładnej analizy potrzeb przedsiębiorstwa. Zanim dojdzie do instalacji tagów, potrzebujesz dokładnie określić parametry techniczne, czyli ustalić:

  • czy Twoja firma potrzebuje znaczników pasywnych czy aktywnych;
  • jakie częstotliwości mają być obsługiwane;
  • jaki rodzaj produktów będzie monitorowany.

Od tego ostatniego kryterium zależy dobór znaczników pod kątem odporności na warunki środowiskowe.

W branży logistycznej kluczowe znaczenie nieraz ma też połączenie systemu RFID z innym oprogramowaniem wykorzystywanym do zarządzania przedsiębiorstwem, np. ERP (ang. Enterprise Resource Planning) czy WMS (ang. Warehouse Management System). Stworzenie sprawnie działającego ekosystemu jest jednak ważne, aby móc czerpać z odczytów radiowych maksimum korzyści.

Nowoczesne rozwiązania RFID w przemyśle spożywczym mogą być zaimplementowane na każdym etapie działań logistycznych. Od momentu umieszczenia towaru na taśmie produkcyjnej przez pakowanie, transport, magazynowanie, aż po zarządzanie towarami na półkach sklepowych każdy proces staje się mniej czasochłonny, prostszy i jest realizowany z większą dokładnością.