Przedsiębiorstwo pozyskuje w czasie rzeczywistym wiarygodne informacje o lokalizacji wyrobów gotowych w magazynie. Wyeliminowano straty związane z utratą przydatności, przyspieszono operacje magazynowe. Inwestycja zwróciła się w okresie krótszym niż 1,5 roku.
Wyroby gotowe składowane są w postaci jednorodnych opakowań zbiorczych. W magazynie utrudnione jest realizowanie zasady FIFO, co prowadzi do powstawania kosztów związanych z przeterminowaniem niektórych wyrobów gotowych.
Opracowano następujące główne funkcjonalności systemu RFID:
Znakowanie palet odbywa się w sposób zautomatyzowany, przy wykorzystaniu aplikatora etykiet RFID. Aplikator zintegrowano z automatycznym przenośnikiem rolkowym. Oprócz kodowania etykiet RFID unikalnym identyfikatorem są one również zadrukowywane. Znakowaniu podlegają całe palety wyrobów gotowych.
Wózki widłowe wyposażono w czytnik RFID oraz terminal dla operatora. Czytnik RFID służy do automatycznej identyfikacji palety na wózku i informowaniu operatora, gdzie należy odstawić paletę. Wózek widłowy odczytuje również znaczniki lokalizacyjne RFID systemu RTLS. Na tej podstawie określana jest lokalizacja wózka i palety z dokładnością do sektora magazynowego. Jeśli paleta nie została odstawiona we właściwe miejsce, to wyświetlane jest ostrzeżenie dla operatora.
System magazynowy rejestruje lokalizację palety oraz informację o ew. odstępstwie od zlecenia. Wydania z magazynu wyrobów gotowych realizowane są również analogicznie na podstawie odczytów RFID, co pozwala uniknąć błędów w załadunku.
Cały system RFID został zintegrowany z systemem magazynowym WMS poprzez zastosowanie koncentratora RFID. Służy on jako punkt styku systemu RFID i systemu WMS, jest oprogramowaniem posiadającym również funkcjonalności niezbędne na potrzeby zarządzania sprzętem RFID, monitorowania jego stanu itp. System RFID jest niewidoczny dla użytkownika, który korzysta z WMS poprzez terminal na wózku lub terminal mobilny.
Dzięki wdrożeniu systemu RFID przedsiębiorstwo pozyskuje w czasie rzeczywistym wiarygodne informacje o lokalizacji wyrobów gotowych. To przenosi się na możliwość odświeżania zapasów na podstawie rzeczywistych stanów magazynowych i realizację zasad systemów ssących w magazynowaniu. Wymierne korzyści uzyskane w wyniku wdrożenia to:
Oszacowano, że inwestycja zwróciła się w okresie krótszym niż 1,5 roku.
Niniejszy tekst opracowano na podstawie:
Gładysz B., Grabia M., Santarek K., RFID od koncepcji do wdrożenia. Polska perspektywa, PWN, Warszawa 2017, ss. 212-216